MIMOŘÁDNÉ PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ PRO UKRAJINSKÉ UCHAZEČE DO BAKALÁŘSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ PRO AKADEMICKÝ ROK 2022/2023 JE JIŽ UZAVŘENO.
Obecné podmínky přijímacího řízení jsou stejné pro všechny studijní programy, do kterých bylo vyhlášeno přijímací řízení. Doporučujeme důkladné prostudování těchto podmínek.
O přijetí do bakalářského studia na FAMU se v tomto případě může ucházet pouze cizinec, kterému byla v České republice poskytnuta dočasná ochrana podle zákona o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace v návaznosti na prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2022/382 ze dne 4. března 2022, kterým se stanoví, že nastal případ hromadného přílivu vysídlených osob z Ukrajiny ve smyslu článku 5 směrnice 2001/55/ES, a kterým se zavádí jejich dočasná ochrana, (dále jen "Cizinec").
Do akademického roku 2022/2023 proběhnou mimořádně dodatečně přijímací zkoušky do následujících studijních programů realizovaných v českém jazyce:
Dokumentární tvorba - max. počet přijatých uchazečů 1
Střihová skladba - max. počet přijatých uchazečů 1
Zvuková tvorba - max. počet přijatých uchazečů 1
Pokud se uchazeč hlásí do více studijních programů najednou, vyplní a podá pro každý studijní program přihlášku zvlášť.
Standardní doba studia vyplývající z akreditace bakalářských studijních programů jsou tři roky. Bakalářský studijní program je zakončený státní závěrečnou zkouškou a udělením akademického titulu „bakalář umění“ (BcA).
–--
A) Podmínka dosaženého stupně vzdělání
Podmínkou přijetí k bakalářskému studiu na FAMU je dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání. Uchazeč dokládá dosažený stupeň vzdělání s přihláškou do studia – viz oddíl B. 1. III).
Uchazeči o studium na AMU, kteří jsou Cizinci, mohou při prokazování dosaženého předchozího vzdělání doklad podle § 48 odst. 4 písm. d) a § 48 odst. 5 písm. c) zákona o vysokých školách nahradit čestným prohlášením takovéto osoby o skutečnostech jinak prokazovaných takovýmto dokladem nebo ověřením podle § 90 odst. 3 zákona o vysokých školách, pokud tyto doklady k předchozímu vzdělání nemají.
Uchazeč, který je v maturitním ročníku, si nechá na přihlášce od své střední školy potvrdit termín konání maturitní zkoušky; v případě splnění talentových i teoretických podmínek přijímacího řízení doloží vykonání maturitní zkoušky vysvědčením o maturitní zkoušce, jehož originál předloží v termínu stanoveném výzvou Studijního oddělení FAMU.
Pouze ve zcela výjimečných případech, předem odůvodněných žádostí podanou děkance FAMU s přihláškou do přijímacího řízení, může děkanka přijmout ke studiu i uchazeče, který splnil všechny podmínky přijímacího řízení, bez dokončeného úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání, které však uchazeč musí dokončit před uzavřením bakalářského studia.
B) Lhůta pro podání a způsob podání přihlášek ke studiu
Uchazeč se o přijetí ke studiu do bakalářských studijních programů uchází podáním přihlášky do 22. 8. 2022
V případě Dokumentární tvorby a Střihové skladby uchazeč také zasílá povinné práce, a to těchto termínech:
Dokumentární tvorba do 1. 9. 2022
Střihová skladba do 1. 9. 2022
V průběhu přijímacích zkoušek může uchazeč sledovat v jakém stavu je rozhodnutí o jeho přijetí/nepřijetí na: https://prihlaska.amu.cz.
B. 1)
Uchazeč vyplní elektronickou přihlášku podle pokynů uvedených ve veřejné části internetových stránek AMU - ZDE. Formulář elektronické přihlášky je přístupný od 1. 7. 2022 do 22. 8. 2022 (do půlnoci).
Vyplněnou přihlášku uchazeč vytiskne (na barevné nebo černobílé tiskárně), podepíše a buď
a) osobně podá v úředních hodinách na Podatelně Akademie múzických umění v Praze, Malostranské náměstí 259/12, 118 00 Praha 1
anebo
b) pošle poštou na adresu:
Akademie múzických umění v Praze
Studijní oddělení FAMU
Malostranské náměstí 12
118 00 Praha 1
Rozhoduje termín podání na poště nebo podatelně AMU - nejpozději 22. 8. 2022 včetně!
Elektronická přihláška musí vždy obsahovat následující přílohy I. - IV., bez těchto příloh nemá přihláška všechny náležitosti, což může vést až k zastavení přijímacího řízení.
I) Doklad prokazující, že uchazeč je Cizinec, jak je uvedeno v úvodu. Tuto skutečnost je nutné prokázat vízovým štítkem v cestovním dokladu nebo záznamem o udělení dočasné ochrany v cestovním dokladu nebo jiném dokladu. Fotokopie takového dokladu nahraje uchazeč do elektronické přihlášky společně s dokladem prokazujícím jeho totožnost (včetně fotografie).
II) Životopis s aktuální adresou, telefonním číslem a e-mailovou adresou uchazeče; životopis se píše podle obecných standardů klasického nebo strukturovaného životopisu (uchazeč si zvolí sám jednu z těchto dvou forem);
III) Uchazeč o bakalářské studium, který je Cizinec, nahraje do příloh elektronické přihlášky fotokopii maturitního vysvědčení či jiného dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání.
V případě, že uchazeč, který je Cizinec, nemůže v době podání přihlášky doložit své předchozí vzdělání může ho nahradit čestným prohlášením, které je ke stažení ZDE.
Pro uchazeče ze zahraničí je podmínkou přijetí do studia uskutečňovaného v českém jazyce doložení znalosti českého jazyka na úrovni B1 podle CEFRL.
Uchazeč je povinen tuto znalost doložit (až po úspěšném vykonání přijímací zkoušky):
a) úředním certifikátem akreditované instituce (seznam akreditovaných institucí na webových stránkách Centra jazykové přípravy AMU
b) případně maturitní zkouškou z českého jazyka složené v ČR, či absolvováním jiného vysokoškolského studijního programu akreditovaného v českém jazyce,
c) vykonáním jazykové zkoušky v Centru jazykové přípravy AMU. Termín zkoušky v září 2022 bude upřesněn.
Bez splnění této podmínky nemůže být uchazeči vydáno rozhodnutí o přijetí do studia.
Dle výnosu rektorky č. 5/2022 jsou uchazeči, kteří jsou Cizinci a státní občané Ukrajiny osvobození od povinnosti hradit poplatek za:
C) Obecné zásady a pravidla pro průběh přijímacího řízení
Přijímací řízení probíhá v češtině, bez přítomnosti tlumočníka.
Popis průběhu přijímacího řízení a další náležitosti jsou uvedené ve specifických podmínkách jednotlivých studijních programů.
--
V souladu s § 49 zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů („Zákon o vysokých školách“) ve znění pozdějších předpisů, s vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze, zejména článkem 18 Statutu AMU, s článkem 8 Studijního a zkušebního řádu AMU, a s vnitřními normami předpisy Filmové a televizní fakulty AMU, zejména s Výnosem děkana č. 1/2020 o studiu na FAMU, vyhlašuji pro uchazeče o studium v akademickém roce 2022/2023 lhůtu pro podání přihlášek ke studiu a způsob jejich podávání písemnou nebo elektronickou formou, podmínky přijetí do studia, schválené v souladu s § 27 Zákona o vysokých školách na zasedání Akademického senátu FAMU dne 23. června 2022, termín a způsob ověřování splnění těchto podmínek a formu a rámcový obsah přijímací zkoušky a kritéria pro její vyhodnocení, a to pro studijní programy Dokumentární tvorba B0211A310008, Střihová skladba B0211A310014 a Zvuková tvorba B0211A310011.
PhDr. Andrea Slováková, Ph.D., MBA
Děkanka FAMU
.
Zveřejněno dne: 24. 6. 2022
SPECIFICKÉ PODMÍNKY PŘIJETÍ DO STUDIA V BAKALÁŘSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMECH PRO AKADEMICKÝ ROK 2022/2023 A ZPŮSOB OVĚŘOVÁNÍ JEJICH PLNĚNÍ
Specifické podmínky přijímacího řízení jsou odlišné podle zvoleného studijního programu. Doporučujeme důkladné prostudování těchto podmínek.
MAXIMÁLNÍ POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ:
Dokumentární tvorba - 1
Střihová skladba - 1
Zvuková tvorba - 1