logo FAMU

FAMU na konci března 2022 přivítala francouzského režiséra Bruna Dumonta  

Na pražskou FAMU zavítal nositel několika ocenění z festivalu v Cannes nominovaný též na Zlatého lva na festivalu v Benátkách či Zlatého medvěda na Berlinale, francouzský režisér a scenárista Bruno Dumont. Osobitý tvůrce na FAMU učil od 21. do 25. března coby další z mentorů v rámci programu, kterým škola propojuje své studující se současnou světovou kinematografií.

Na studentky a studenty čekalo promítání vybraných Dumontových filmů ve Francouzském institutu, série masterclassů, během kterých režisér vysvětloval různé typy svých tvůrčích postupů (například výběr a vedení herců, scénář a jeho vizuální podoba), individuální konzultace a rovněž účast na konzultacích studentských filmů partnerských filmových škol ze Slovenska a Belgie.

Dumontův nový film France s francouzskou herečkou Léou Seydoux (Život Adèle, Grandhotel Budapešť) v hlavní roli, který zakoupila distribuční společnost Film Europe, vstoupil do české kinodistribuce 24. března. Pro veřejnost předpremiéra filmu proběhla 22. března v Kino 35 a 23. března v kině Edison, obou událostí se režisér osobně zúčastnil.

Režisér, scenárista a někdejší průkopník vyprázdněné narace Bruno Dumont (1958) patří k nejosobitějším evropským tvůrcům posledních dvou dekád. Jeho formálně radikální, provokativní filmy se žánrově rozpínají od znepokojivých realistických dramat přes podvratné komedie až po excentrické muzikály. Jeho filmy jsou uváděny na nejprestižnějších festivalech a obdrželi řadu cen (Janička z Arku, Zvláštní uznání, Cannes Film Festival; Flandry, Zlatá palma, Cannes Film Festival; L’Humanité, Zlatá palma, Cannes Film Festival; Hadewijch – mezi Kristem a Alláhem, Mezinárodní cena kritiků za zvláštní prezentaci, Toronto International Film Festival).

Reportáž z jedné z masterclass od Dagmar Šimkové z totalfilm.cz zde.


Galerie (klikněte na fotky pro zvětšení):

Foto: Kristýna Mikulková, Eliška Klimešová, Nikita Katarshev
 


.
.